Savoir vivre: Sztuka dziękowania - Polki.pl (2024)

Savoir vivre: Sztuka dziękowania - Polki.pl (1)

fot. Panthermedia

Grzeczność pod rodzinnym dachem
Wbrew pozorom, wcale nie trzeba jakichś szczególnych zdarzeń, aby poczuć wdzięczność i chęć jej okazania. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w rozmaitych sytuacjach rodzinno-towarzyskich. Nasze relacje z bliskimi osobami mogą na tym tylko zyskać!

- Mąż kupił ci kwiaty bez okazji? Wyprowadził psa w deszczowy dzień, choć to nie była jego kolej? Nie traktuj jego zaangażowania jako czegoś, co ci się po prostu należy, okaż wdzięczność. Jak? Pocałuj go, pogładź, przytul, albo wyślij mu do pracy czułego SMS-a. To ważne, bo inaczej, partner może poczuć się niedoceniony.

- Kuzynka opiekowała się twoim kotem, gdy pojechałaś na urlop? Zgodziła się, byś podrzuciła jej dziecko, kiedy chciałaś wyskoczyć do kina? W dowód wdzięczności możesz np. uraczyć ją ciastem domowej roboty albo podarować słoiczek własnoręcznie zrobionych konfitur. Jeśli do tego jeszcze zadeklarujesz swoją pomoc, gdy ona znajdzie się podobnej w potrzebie – będzie to proste, piękne podziękowanie.

- Teściowa pochwaliła twoje umiejętności kulinarne? Zauważyła, że masz twarzową fryzurę? Nie zaprzeczaj zmieszana („E, tam, wolałam siebie z grzywką”) ani też nie wymyślaj naprędce podobnej pochwały, bo zabrzmi ona sztucznie. Najlepiej uśmiechnij się i powiedz: „Dziękuję, miło mi, że mama to mówi”. Teściowej na pewno zrobi się wtedy przyjemnie!

Komu kwiaty, komu słowa uznania?

Zdaniem specjalistów od sztuki dyplomacji, szczególnego wyczucia i taktu wymaga dziękowanie ludziom, z którymi nie łączy nas bliska zażyłość. Wtedy nasze wyrazy uznania wobec dobroczyńcy powinny
mieć charakter bardziej formalny.

- Koleżanka dokończyła za ciebie pilny raport, byś zdążyła odebrać dziecko z przedszkola? Znalazła czas, żeby pomóc ci przy sporządzaniu bilansu, gdy termin naglił? Nie zapomnij współpracownicy podziękować. Jak? Choćby ciepłymi słowami („Jesteś kochana, wyratowałaś mnie z opresji”). Miłym gestem będzie też zaproszenie koleżanki na kawę.

- Szef dał ci podwyżkę albo premię? Zgodził się, byś wyszła wcześniej z pracy, kiedy musiałaś dopilnować prywatnych spraw?
To nic, że premia zwyczajnie ci się należała, a twoje wyjście z biura było po prostu konieczne. W obu sytuacjach słowo „dziękuję” będzie jak najbardziej na miejscu.

- Lekarz, który operował twoją mamę, okazał się świetnym fachowcem? Choć wdzięczność za uratowanie zdrowia jest czymś naturalnym, pamiętaj:
za leczenie prowadzone w ramach swoich obowiązków lekarzowi nie wolno przyjmować żadnych korzyści majątkowych. Jak zatem podziękować? Drobny prezent (np. książka czy album) plus kwiaty wręczone po zabiegu, powinny zostać uznane za jak najbardziej zrozumiały odruch serca.


Niezręczności, których warto unikać
Specjaliści od savoir-vivre`u podkreślają, że przy okazywaniu wdzięczności bardzo ważne jest zachowanie właściwych proporcji.
W przeciwnym razie łatwo bowiem możemy popełnić gafę!
Jakich błędów warto się zatem wystrzegać?

- Ktoś ci w czymś pomógł i z wdzięczności też chcesz coś dla tej osoby zrobić? Świetnie, uważaj jednak, by nie przesadzić. Rachunek „ty mi coś dałaś, to ja ci też dam” nie musi zawsze wychodzić na zero. Czasami zamiast butelki koniaku czy wielkiego pudła z czekoladkami wystarczy zwykłe „dziękuję”. Jeżeli bowiem przedobrzysz, możesz wpędzić swojego dobroczyńcę w całkiem niepotrzebne zakłopotanie. Spłacając dług z naddatkiem, pozbawisz także tę osobę przyjemności, jaką zwykle odczuwamy, wyświadczając innym różne przysługi. Dlatego staraj się, by twoja wdzięczność zawsze była odpowiednio wyważona i adekwatna do otrzymanego daru.

- Znajoma pożyczyła ci sporą sumę pieniędzy, których akurat bardzo pilnie potrzebowałaś? Pomogła ci znaleźć pracę albo poleciła sprawdzoną opiekunkę do dziecka? Tego rodzaju pomoc należy oczywiście docenić – np. odwdzięczyć się pięknie opakowanymi łakociami, zaproszeniem na ciekawy spektakl teatralny czy elegancką kolację. Nie czuj się jednak wciąż zobowiązana wobec tej osoby, narzucając się przy każdej okazji ze swoimi podziękowaniami. W przeciwnym razie twoja wdzięczność, zamiast sprawić znajomej radość, może stać się dla niej zwykłą udręką.

- Dopóki rodzice wspierali cię finansowo, liczyłaś się z ich potrzebami, a kiedy pomoc się skończyła, często zapominasz do nich nawet zadzwonić? Pamiętaj, w ich odczuciu taka postawa może być odbierana jako zwykła niewdzięczność. Nie pozwól na to!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Savoir vivre: Sztuka dziękowania - Polki.pl (2024)

FAQs

Jak podziękować komuś za to że jest? ›

Chcąc wyrazić wdzięczność wobec obojga, można sięgnąć po poduszki z nadrukiem – PODZIĘKOWANIE DLA MAMY oraz PODZIĘKOWANIE DLA TATY. Sprawdzi się także skrzynka na wino DZIĘKUJĘ oraz kartka dla mamy z kwiatami ALWAYS & FOREVER.

Jak odwdzięczyć się za przysługę? ›

Wdzięczność to coś więcej niż przymus wzajemności – jakaś osoba Ci pomogła, wyświadczyła Ci przysługę czy też wręczyła prezent, więc czujesz się zobowiązany jej odwdzięczyć, np. podarować symboliczne czekoladki albo kawę.

Czym się odwdzięczyć? ›

odwdzięczyć się pięknie opakowanymi łakociami, zaproszeniem na ciekawy spektakl teatralny czy elegancką kolację. Nie czuj się jednak wciąż zobowiązana wobec tej osoby, narzucając się przy każdej okazji ze swoimi podziękowaniami.

Czy wypada podziękować za podwyżkę? ›

Możesz podziękować po rozmowie kwalifikacyjnej, po przedstawieniu, szefowi lub współpracownikom, którzy Ci pomogli, lub po otrzymaniu podwyżki (ta jest najlepsza!). Podziękowanie jest najbardziej uprzejmą rzeczą.

Jak ładnie komuś podziękować? ›

Możesz powiedzieć: „To bardzo miło z twojej strony” lub „Jestem wdzięczny za Twój hojny prezent”. Wykaż szacunek dla prezentu, który otrzymałeś. Powiedz, że jest piękny lub, że bardzo ci się podoba i, że będzie ci służyć przez długi czas. Albo po prostu ucałuj darczyńcę w policzek.

Jakimi słowami wyrazić wdzięczność? ›

Najprostszym sposobem na wyrażenie swojej wdzięczności jest po prostu powiedzenie o tym wprost. Można postawić na tradycyjne „dziękuję” lub bardziej rozbudowaną wypowiedź, dzięki której adresat dowie się, dlaczego jego pomoc lub postawa jest tak cenna.

Jak podziękować za dobre słowa? ›

Dziękuję Wam serdecznie za Waszą pamięć i przemiłe słowa." "Dziękuję od serca za Wasze życzenia i myśli. Wasza pamięć sprawiła, że ten dzień na długo pozostanie w mojej pamięci." "Serdeczne podziękowania za Wasze życzenia.

Jak grzecznie podziękować? ›

Stosowne będą zwroty „Dziękuję”, „Bardzo dziękuję”, „Jestem Ci wdzięczna”, ale i bardziej ogólnikowe „Bardzo mi pomogłeś”.

Jak napisać ładne podziękowanie? ›

Zacznij od zwrotu do osoby, której chcesz podziękować. Określ za co, dziękujesz i dlaczego jest do ciebie ważne. Nie zapomnij o zwrotach grzecznościowych na początku i na końcu podziękowania, np. „Droga Ciociu”, „Szanowni Państwo”, „Pozdrawiam”, „Z wyrazami szacunku”, „Z poważaniem”.

Jak elegancko podziękować? ›

Aby oficjalnie i elegancko podziękować za współpracę, możesz napisać maila albo przekazać podziękowania osobiście. Dobrym pomysłem będzie także wysłanie podziękowań w formie kartki albo grafiki. Najbardziej oficjalne podziękowania często przekazywane są na ogólnym spotkaniu całego zespołu.

Jak podziękować za kwiaty? ›

Na podziękowanie świetnie sprawdzi się między innymi Bukiet z gerberów. To dostojne kwiaty, które są symbolem szacunku oraz uznania. Pamiętaj, żeby do zamówionego bukietu dołączyć bilecik wraz z Twoimi podziękowaniami, aby Odbiorca wiedział, od kogo dostał kwiaty.

Co zamiast z góry dziękuję? ›

Oto przykłady zwrotów grzecznościowych, które możesz bez obaw stosować na zakończenie oficjalnego podania, maila lub listu zamiast Z góry dziękuję:
  • Z poważaniem.
  • Z wyrazami szacunku.
  • Łączę wyrazy szacunku.
  • Dziękuję za poświęcony mi czas.

Jakie slowa w podziekowaniu? ›

Dziękuję Ci bardzo, za wszystko. Cieszę się, że przyjaźnię się z kimś, kto często rozumie mnie lepiej niż ja sama. Jestem wdzięczny, że pomogłeś mi przetrwać ten rok i dziękuję Ci z góry za wszystkie przyszłe lata. Dziękuję Ci, że byłeś ze mną w tych trudnych chwilach!

Co powiedziec przy podwyzce? ›

Zamiast ogólnikowo powiedzieć o chęci dostania podwyżki, przekaż konkretnie, jaki wzrost wynagrodzenia Cię interesuje. Zazwyczaj powinno się wnioskować o wzrost wynagrodzenia rzędu 10–25% obecnej pensji, ale nie jest to regułą.

Jak podziekowac przyjacielowi za to że jest? ›

Dziękuję Ci za to, kim jesteś i za to, kim ja stałam się dzięki Tobie. Jesteś przyjacielem od serca. Tego mówić nie muszę, bo mało kto ma tak wspaniałą duszę. Jesteś na dzień dobry, jesteś na dobranoc i za to Ci dziękuję, choć to pewnie zbyt mało!

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Amb. Frankie Simonis

Last Updated:

Views: 6333

Rating: 4.6 / 5 (56 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Amb. Frankie Simonis

Birthday: 1998-02-19

Address: 64841 Delmar Isle, North Wiley, OR 74073

Phone: +17844167847676

Job: Forward IT Agent

Hobby: LARPing, Kitesurfing, Sewing, Digital arts, Sand art, Gardening, Dance

Introduction: My name is Amb. Frankie Simonis, I am a hilarious, enchanting, energetic, cooperative, innocent, cute, joyous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.