Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej (2024)

Ostatnie pożegnanie zmarłego, czyli tekst laudacji na cześć bliskiej nam osoby powinien być starannie przemyślany. Jak napisać ostatnie pożegnanie? Wzór, i to nie jeden, znajdziemy w internecie, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np. „mowa pożegnalna na pogrzebie przykłady” albo „pożegnanie zmarłego na pogrzebie tekst”. Czy jednak pisząc osobistą mowę pogrzebową, przykłady powinniśmy czerpać z dostępnych wzorów?

Treść ostatniego pożegnania zmarłego

Formułując ostatnie pożegnanie zmarłego, tekstlaudacji piszemy według pewnych uniwersalnych reguł, co wcale nie znaczy, że istnieje idealny przepis na ostatnie pożegnanie - wzór do kopiowania na każdą sytuację. Bo jedną z najważniejszych zasad jest to, aby pisać od serca i osobiście.

Jak napisać ostatnie pożegnanie zmarłego? Treść pożegnania powinna być odzwierciedleniem prawdy. Nie ma sensu koloryzowanie dokonań bliskiej nam osoby, czy wybielanie jej poczynań. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, aby napisany na ostatnie pożegnanie zmarłego tekst pomijał dyskretnie to, co w jego życiu było złe, nieudane, czy haniebne. W myśl zasady - o zmarłych mówmy albo dobrze, albo wcale.

Czy wzór na ostatnie pożegnanie istnieje?

Czy są inne recepty na ostatnie pożegnanie? Wzór sprawdzający się w każdej sytuacji, tak jak już wspomnieliśmy, nie istnieje. Nie mniej, oprócz wymienionych wyżej rad, warto też pamiętać o żelaznych punktach, które powinny się znaleźć w tekście.

Jak więc powinno wyglądać dobrze skonstruowane ostatnie pożegnanie? Wzór, a właściwie schemat, może być następujący:
W pierwszej kolejności - powitanie przybyłych żałobników. Potem przypomnienie okoliczności w jakich się poznaliśmy, wspomnienie wydarzenia związanego ze zmarłym – wyjątkowego w jego lub naszym wspólnym życiu. Następnie powinniśmy skupić się na cechach charakteru i osiągnięciach:

  • życiowych,
  • rodzinnych,
  • zawodowych.

Koniec przemówienia powinien być poświęcony najbliższym zmarłego – jeśli mowę wygłasza małżonek, dziecko, rodzic – w ostatnich słowach dziękuje za otrzymane wsparcie w ciężkich chwilach i za przyjście na pogrzeb, może też poprosić o pamięć i modlitwę (jeśli uroczystość ma charakter religijny) za zmarłego. Jeśli mówcą jest członek dalszej rodziny, ktoś z przyjaciół czy współpracowników – przede wszystkim składając kondolencje powinien zapewnić najbliższych o wsparciu w ciężkich chwilach.

Porady prawne Testament - jak napisać testament (wzór, formy) Przeczytaj artykuł

Mowa pożegnalna na pogrzebie – przykłady

Jeżeli ktoś jednak naprawdę nie czuje się na siłach, by mowę napisać samodzielnie, może w ostateczności pracować na dostępnych gotowcach. W internecie przykłady mowy pogrzebowej są liczne, oto kilka wybranych, uproszczonych zdań do wykorzystania, wedle przedstawionego wyżej schematu. Oczywiście – punkty te należy zmodyfikować i rozbudować o własne doświadczenia, wspomnienia i refleksje, tak aby będący ostatnim pożegnaniem zmarłego tekst miał cechy indywidualne i osobiste.

„Czcigodna rodzino, szanowni goście. Zebraliśmy się dziś, aby towarzyszyć w ostatniej drodze zmarłemu Janowi Nowakowi. Jego śmierć zaskoczyła i zasmuciła nas wszystkich.

Nie jest mi łatwo wypowiadać te słowa, wszak spędziliśmy razem pół wieku. Pamiętam nasze pierwsze spotkanie. Był ciepły pogodny dzień, lato 1968 roku. Potrącił mnie w drzwiach. Nie ociągał się z przeprosinami, wręcz przeciwnie, do zacierania złego wrażenia rzucił się z takim zapałem... do dziś zastanawiam się, czy to był przypadek.

Jan był człowiekiem ogromnej dobroci, o wielkim sercu dla ludzi. Nigdy nie szczędził miłości naszym dzieciom, wnukom, mnie. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy, nigdy nie zabrakło mu czasu dla drugiej osoby. Był też wielkim lokalnym patriotą, zaangażowanym w sprawy naszej społeczności. Z pewnością dobrze wspominać też Jana będą współpracownicy. Wszak pracy, która była jego pasją i zakładowi, który był jego drugim domem, oddał 40 lat swojego życia.

Choroba przyszła niespodziewanie. Jan do ostatnich chwil starał się zachować pogodę ducha, pocieszając nas i podtrzymując na duchu.

Dziękuję wszystkim zebranym za przybycie. Proszę o pamięć i modlitwę za Jana”

Pożegnanie na pogrzebie - w imieniu zmarłego

Istnieje jeszcze inna forma pożegnań wygłaszanych w czasie ceremonii pogrzebowych – to pożegnania wypowiadane w imieniu zmarłego. Wyrażamy w nim podziękowanie wszystkim osobom, które były ze zmarłym w ostatnich chwilach, które służyły pomocą, a także żałobnikom przybyłym na pogrzeb. Tego typu tekst może się zaczynać słowami:


„W imieniu naszego brata Jana Nowaka”, zaś całość powinna kończyć prośba o pamięć i modlitwę, również wyrażona w imieniu zmarłego.

Co napisać na szarfie pogrzebowej?

Równie ważna co treść ostatniego pożegnania, czyli mowy pogrzebowej, jest to co wpisać na szarfie pogrzebowej. Najlepiej, by było to krótkie i zwięzłe, Np. Kochanemu tacie..., Drogiego Dziadka żegnają...,

Czytaj również:

  • Zasiłek pogrzebowy – ile wynosi i komu przysługuje
  • Wieńce pogrzebowe – jakie kwiaty wybrać na wieniec pogrzebowy
  • Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej (2024)

FAQs

Jak zakończyć mowę pogrzebowa? ›

Przemówienie pogrzebowe najlepiej zakończyć zwrotem do zebranych i krótkim podziękowaniem: Gorąco dziękuję wszystkim tu zgromadzonym, Pragnę podziękować Wam za to, że zechcieliście pożegnać (…).

Jak napisać kto żegna zmarłego? ›

Po zakończeniu mszy świętej, tuż przed wyprowadzeniem ciała z kościoła, odczytuje przekazane informacje. Najczęściej brzmi to w następujący sposób: „Zmarły Jan Kowalski żegna żonę Annę, córkę Katarzynę, mamę Jolantę, ojca Zbigniewa, kolegów z pracy, sąsiadów i krewnych”.

Co powiedzieć na koniec pogrzebu? ›

Na zakończenie mowy pogrzebowej warto podziękować wszystkich za przybycie na pogrzeb. Jeśli uroczystość odbywa się w porządku katolickim, można też poprosić o modlitwę, poinformować o planowanych mszach za duszę zmarłego.

Jak napisać ostatnie pożegnanie zmarłego wzór? ›

Pożegnanie zmarłego

Kończąc mowę pożegnalną, warto zwrócić się bezpośrednio do zmarłego: "Kochany (imię zmarłego), odszedłeś zdecydowanie za wcześnie." "Trudno jest mi pogodzić się z tym, że już nigdy nie zobaczę Twojego pięknego uśmiechu, ale wiedz, że na zawsze będziesz obecny w moim sercu."

Co powiedzieć w mowie pogrzebowej? ›

Wzór mowy pogrzebowej powinien opierać się na następujących elementach:
  • Przywitanie gości. ...
  • Refleksja.
  • Historia życia zmarłego. ...
  • Osobista więź ze zmarłym. ...
  • Pożegnanie. ...
  • Ostatnie pożegnanie – wzór pożegnania rodziny w imieniu zmarłego.

Jak powinna wygladac mowa pogrzebowa? ›

anegdotę związaną z osobą zmarłą. Pod koniec przemówienia podkreślmy ja bardzo będzie nam brakowało zmarłego, ale też postarajmy się ukoić ból rodziny. Na końcu możemy podziękować uczestnikom pogrzebu za przybycie. Mowa nie powinna zawierać żadnych niezręcznych ani intymnych wątków.

Co się pisze na ostatnie pożegnanie? ›

Ostatnie pożegnanie - (podpis) Spoczywaj w pokoju - (podpis) Złączeni w modlitwie - (podpis) Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach - (podpis)

Co się robi na ostatnim pożegnaniu? ›

Ostatnie pożegnanie w kaplicy pogrzebowej

To odpowiednie miejsce, aby móc indywidualnie pożegnać się ze zmarłym oraz odmówić za niego różaniec albo inną modlitwę.

Co się mówi rodzinie zmarłego na pogrzebie? ›

Najważniejsze jest wyrażenie współczucia, żalu i smutku z powodu odejścia zmarłego. Można też powiedzieć o nim kilka miłych słów. — Wystarczy powiedzieć „Bardzo współczuję”, a jeśli było się blisko ze zmarłym, można powiedzieć: „Imię… dla nas wszystkich będzie bardzo brakowało…”, dobrze jest zaoferować pomoc.

Jak się żegna zmarłego? ›

Kondolencje nie muszą być szczególnie wyszukane – ważne, aby były szczere, a ich składanie nie zajmowało zbyt dużo czasu. Jeśli nie wiadomo, co powiedzieć, to zawsze można sięgnąć po standardową formułkę typu: „Moje kondolencje” czy „Bardzo mi przykro”. Nikt się na to na pewno nie obrazi.

Kogo wymienić w ostatnim pożegnaniu? ›

żegna: wymienić najbliższych z imienia i nazwiska, a tylko z nazwiska – rodziny bliskie zmarłemu, przyjaciół, sąsiadów, delegacje różnych grup obecnych na pogrzebie. Pożegnanie dostarczyć do zakrystii przed rozpoczęciem pogrzebu.

Kto wygłasza mowy pogrzebowe? ›

Przyjmuje się, że mowy pogrzebowe wygłaszane są przez osoby znające osobę zmarłą. Zwykle jest to: współmałżonek, dziecko, rodzic, rodzeństwo, krewny, przyjaciel czy przyjaciółka, towarzysz np. pasji, jaką za życia osoba zmarła miała np. podróże, współpracownik czy nawet dobry sąsiad.

Jak pożegnać rodzinę przez zmarłego? ›

Rodzina zmarłego może także pożegnać go na pogrzebie i złożyć podziękowania osobom przybyłym na tę uroczystość w jego imieniu. Krewni osoby zmarłej mogą sporządzić krótką notatkę, którą odczyta ksiądz w trakcie ceremonii pogrzebowej lub w czasie składanie trumny do grobu.

Jak napisać ostatnie pożegnanie zmarłej mamy? ›

Opowiedz o jej dzieciństwie, młodości, rodzinie i osiągnięciach. Przypomnij, co było dla niej ważne, co kochała robić, i jakie pasje ją napędzały. To pozwoli zgromadzonym na ceremonii lepiej poznać Twoją Matkę i docenić jej życie.

Kto powinien być na pogrzebie? ›

Za trumną znajduje się najbliższa rodzina, w następnej kolejności krewni, przyjaciele, znajomi, koledzy z pracy i takie osoby, które nie znały zmarłego osobiście, ale przyszły na pogrzeb, gdyż znają kogoś z rodziny zmarłego. Musimy pamiętać również o odpowiednim stroju na pogrzeb.

Jak napisać podziękowanie w imieniu zmarłego? ›

Warto wymienić konkretne rzeczy, które osoby obecne na pogrzebie zrobiły, na przykład podziękować za przyniesione kwiaty oraz złożenie kondolencji, a także wsparcie emocjonalne. Istotne jest to, aby przekazane słowa odzwierciedlały to, co naprawdę czujemy.

Jak napisać kilka słów o zmarłej? ›

Chwalmy za konkretne cechy charakteru, za szczególne dokonania, za to, jakim był rodzicem, ile poświęcał dla innych itp. Pozytywne słowa na temat zmarłego dają żałobnikom potwierdzenie, że był on dobrym człowiekiem, a gdy jest to pogrzeb katolicki – że zasłużył na życie wieczne.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Manual Maggio

Last Updated:

Views: 5756

Rating: 4.9 / 5 (69 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Manual Maggio

Birthday: 1998-01-20

Address: 359 Kelvin Stream, Lake Eldonview, MT 33517-1242

Phone: +577037762465

Job: Product Hospitality Supervisor

Hobby: Gardening, Web surfing, Video gaming, Amateur radio, Flag Football, Reading, Table tennis

Introduction: My name is Manual Maggio, I am a thankful, tender, adventurous, delightful, fantastic, proud, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.