O dziękuję i dzięki - Obcy język polski (2024)

Krótkie słowo dziękuję (będące formą 1 os. czasu teraźniejszego) należy – oprócz przepraszam i proszę – do podstawowego kanonu zwrotów grzecznościowych ludzi dobrze wychowanych.

Zawsze należy po nie sięgać, kiedy zwracamy się do osób starszych i nieznajomych lub nauczycieli w szkole. Tylko taka forma grzecznościowa wchodzi w grę (dziękuję bardzo, dziękuję serdecznie itp.).

W mniej oficjalnych sytuacjach komunikacyjnych (np. w gronie rówieśników) możecie się posługiwać wyrazem dzięki (np. dzięki za pomoc, dzięki za telefon, dzięki za dobre słowo; wiem, że nieraz zamiast dzięki mówicie dzięks…).

Pamiętajcie tylko o tym, by nie łączyć dzięki z przysłówkami (np. dzięki bardzo, dzięki szczerze, dzięki serdecznie). Z pochodzenia jest ono rzeczownikiem i dlatego muszą mu towarzyszyć przymiotniki bądź zaimki (np. wielkie dzięki, piękne dzięki, moje dzięki).

Innymi słowy – wolno powiedzieć dziękuję bardzo, dziękuję serdecznie, ale nie: dzięki bardzo, dzięki serdecznie (wyłącznie wielkie dzięki, serdeczne dzięki).

Jak wspomniałem, dzięki to rzeczownik o znaczeniu ‘podziękowania, wyrazy wdzięczności’, czyli forma mianownikowa lm. Pierwotnie odmieniał się on według wzoru (te) dzięki, (tych) dzięków, (tym) dziękom, (tymi) dziękami, (o tych) dziękach.

Nasi przodkowie znali powiedzenie mieszka nie napełnisz dziękami, ale dzięgami (mieszek ‘sakiewka’, dzięki ‘podziękowania, dzięgi ‘pieniądze’). Do czasów współczesnych utrzymała się jedynie forma mianownika i biernika słowa dzięki.

W dawnych tekstach natrafiamy na zwroty typu: składam ci wielkie dzięki za to, co dla mnie zrobiłeś; przyjmij moje stokrotne dzięki za pomoc czy Bogu dzięki lub dzięki Bogu, że to się tak zakończyło.

We wszystkim przykładach wyraz dzięki występuje jako synonim ‘podziękowań’.

Z czasem ze zwrotu składać dzięki upowszechniło się samo dzięki i zaczęło oznaczać już nie ‘podziękowania’, ale po prostu ‘dziękuję’.

Pan Literka

Podobne

O dziękuję i dzięki - Obcy język polski (2024)

FAQs

Jak się pisze serdecznie dziękuję czy Dziękuję serdecznie? ›

W kontaktach oficjalnych, świadczących o braku poufałości między rozmówcami, jedynie stosowna jest neutralna forma „Dziękuję” (oraz „Bardzo dziękuję”, „Dziękuję bardzo”, „Serdecznie dziękuję”, „Dziękuję uprzejmie” itp.).

Co zamiast Dziękuję bardzo? ›

Synonimy
  • pięknie dziękuję
  • ślicznie dziękuję
  • dzięki.
  • duża buźka.
  • Bóg zapłać
  • stokrotne dzięki.

Jaka jest poprawna forma dziękuję Czy dziękuję? ›

Poprawna jest zarówno forma "dziękuję" - z samogłąską nosowę "ę" na końcu, jak i "dziękuje" - zakończona samogłoską "e". Użycie konkretnej formy zależy od kontekstu. Formy "dziękuję" należy użyć w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Jak pisać Dziękuję bardzo Czy Bardzo dziękuję? ›

Prawidłowa forma to: bardzo dziękujemy pani Magdalenie Reszce, i to niezależnie od tego, czy tekst ma charakter oficjalny, czy potoczny. Nazwiska kobiet zakończone na -a w języku polskim odmieniają się.

Czy mówi się dziękuję bardzo? ›

Słowo bardzo zwykle stoi przed czasownikiem, por. „Jeśli będziesz bardzo chciał…” raczej niż: „Jeśli będziesz chciał bardzo…”. Jednak w konwencjonalnych zwrotach grzecznościowych bardzo częściej występuje po czasowniku: proszę bardzo, dziękuję bardzo.

Co napisać zamiast dzięki? ›

Synonimy: podzięka, podziękowania/podziękowanie, wyrazy wdzięczności, słowa podziękowania, uznanie, wyrazy uznania, wdzięczność.

Jak napisać inaczej z góry dziękuję? ›

Z góry dziękuję — synonimy
  1. Z poważaniem.
  2. Z wyrazami szacunku.
  3. Łączę wyrazy szacunku.
  4. Dziękuję za poświęcony mi czas.

Co można napisać zamiast dziękuję? ›

Oto przykłady zwrotów grzecznościowych, które możesz bez obaw stosować na zakończenie oficjalnego podania, maila lub listu zamiast Z góry dziękuję: Z poważaniem. Z wyrazami szacunku. Łączę wyrazy szacunku.

Kiedy piszemy dziękuję A kiedy dziękuję? ›

Gdy mówimy o sobie, czyli w pierwszej osobie liczby pojedynczej, użyjemy „dziękuję”, np. Dziękuję za życzenia urodzinowe! Pamiętaj o tym: Gdy mówimy o kimś, czyli wyrażamy wdzięczność w trzeciej osobie liczby pojedynczej, użyjemy słowa „dziękuje”, np.

Czym można zastąpić słowo dziękuję? ›

- Jestem ci wdzięczny. - Składam wyrazy wdzięczności. - Dzięki bardzo. - Dziękówa.

Czy można w mailu napisać Z góry dziękuję? ›

Rzeczywiście niektórzy mogą to odebrać jako próbę wywarcia presji. Może nawet niegrzeczną. Odradzałbym stosowanie "z góry dziękuję" w oficjalnych podaniach, np. do instytucji, lub oficjalnych listach do nieznajomych.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Frankie Dare

Last Updated:

Views: 5844

Rating: 4.2 / 5 (73 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Frankie Dare

Birthday: 2000-01-27

Address: Suite 313 45115 Caridad Freeway, Port Barabaraville, MS 66713

Phone: +3769542039359

Job: Sales Manager

Hobby: Baton twirling, Stand-up comedy, Leather crafting, Rugby, tabletop games, Jigsaw puzzles, Air sports

Introduction: My name is Frankie Dare, I am a funny, beautiful, proud, fair, pleasant, cheerful, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.