Jak odejść z pracy z klasą? Rezygnacja z pracy krok po kroku (2024)

Jak odejść z pracy z klasą i w przyjaznych stosunkach? Cóż, rezygnacja z pracy nigdy nie jest łatwa. Nawet jeśli nienawidzisz swoich obowiązków, szefa lub wręcz nie możesz się doczekać rozpoczęcia nowej, lepszej pracy.

I nawet jeśli przeczuwasz, że być może czeka cię zwolnienie – odejście z pracy z własnej woli wymaga odwagi i jest zwyczajnie stresujące.

Przede wszystkim najpierw przemyśl wszystkie za i przeciw. Upewnij się, że rezygnacja to właściwy krok i że odchodzisz z poważnych powodów, a nie dlatego, że np. masz zły tydzień.

Następnie zastanów się, jak odejść z pracy tak, aby nie palić za sobą mostów i nie pozostawić złego wrażenia na pracodawcy i kolegach z zespołu. W końcu nigdy nie wiesz, czy wasze drogi jeszcze się nie zejdą.

Oto kilka ważnych punktów, które pomogą ci zakończyć współpracę w możliwie najbardziej profesjonalny sposób.

Nie mów nikomu o swojej decyzji, dopóki nie porozmawiasz z managerem

Często łączą nas bliskie relacje z kolegami z pracy, jednak zawsze warto oddzielać tematy służbowe.

Odejście z pracy to ważny moment i zapewne przełom w twojej karierze – pamiętaj przy tym, że wypada, aby to manager poznał twoje plany jako pierwszy.

Rezygnacja z pracy to zawsze gorący temat do firmowych plotek. Byłoby niezręcznie, gdyby przełożony dowiedział się o twoim odejściu od osób trzecich. Może wówczas poczuć się zlekceważony, a ta sytuacja będzie rzutować na ogólne wrażenie na temat całej waszej współpracy.

O rezygnacji z pracy poinformuj osobiście

Nieważne jak zaczynasz, ważne jak kończysz – niby truizm, a jednak wiele osób o tym zapomina, zwłaszcza, kiedy zmiana pracy staje się priorytetem.

Rezygnacja z pracy przez e-mail czy pozostawienie wypowiedzenia na biurku managera to kiepskie zagranie. Nikt nie czułby się dobrze potraktowany w ten sposób, szczególnie przełożony, który wkłada wiele wysiłku w rozwój i utrzymanie zespołu.

Jeśli zastanawiasz się, jak odejść z pracy w dobrym stylu, to bezpośrednie spotkanie z managerem i poinformowanie go o decyzji jest najlepszym rozwiązaniem.

Postaraj się jednak wyeliminować element zaskoczenia. Zanim bez słowa wrzucisz termin spotkania do kalendarza managera, poinformuj go pokrótce (np. mailowo), że chcesz porozmawiać na temat swojej przyszłości zawodowej.

Po rozmowie koniecznie złóż wypowiedzenie w formie pisemnej. Dlaczego to ważne? W przypadku sporu z pracodawcą musisz udowodnić fakt złożenia wypowiedzenia. Brak pisemnych dowodów może okazać się więc problematyczny.

Poinformuj przełożonego o swojej rezygnacji z wyprzedzeniem

Czy można odejść z pracy z dnia na dzień? Pewnie w wielu przypadkach tak, pytanie tylko czy warto i jakie to może mieć konsekwencje w przyszłości. Rezygnacja z pracy z dnia na dzień na pewno nie zostanie dobrze odebrana i możesz zapomnieć o uzyskaniu pozytywnych referencji.

Odejście z pracy w trybie natychmiastowym to cios dla całej firmy: dział HR nie znajdzie zastępstwa w ciągu jednej doby, a manager będzie miał nie lada problem z oddelegowaniem twoich obowiązków.

Odejście z pracy bez okresu wypowiedzenia jest często praktykowane zwłaszcza przez pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie. Jeśli i ty jesteś objęty tą formą zatrudnienia i twoja umowa nie zawiera zapisu o okresie wypowiedzenia, to i tak poinformuj przełożonego o swojej decyzji przynajmniej 2 tygodnie wcześniej.

Znalezienie wykwalifikowanego specjalisty o rzadkich kompetencjach lub osoby na stanowisko managerskie jest zawsze najtrudniejsze. Jeżeli pełnisz taką rolę w firmie, twój pracodawca na pewno doceni, jeśli dasz mu trochę więcej czasu na zrekrutowanie następcy.

Pamiętaj przy tym, że jeśli szef prosi cię o pozostanie w firmie dłużej niż przez okres wypowiedzenia, nie masz obowiązku się zgodzić. To tylko i wyłącznie twoja dobra wola. W przypadku, kiedy masz już inną ofertę, rozpoczęcie nowej pracy w terminie powinno być dla ciebie najważniejsze.

Do końca daj z siebie wszystko

Nawet jeśli nie możesz już się doczekać końca, nawet jeśli nęka cię stres w pracy i myślami jesteś już w nowej firmie… utrzymanie produktywności i motywacji do samego końca udowodni zespołowi twoje poczucie odpowiedzialności i profesjonalizm.

Wyobraźmy sobie, że zwalniasz się w czasie, kiedy twój zespół pracuje nad dużym projektem, a ty na koniec totalnie odpuszczasz. Choćbyś wcześniej był przykładnym pracownikiem, to twoi koledzy i tak najbardziej zapamiętają fakt, że zostawiłeś ich ze stosem niedokończonych zadań.

Praktyki typu wątpliwej wiarygodności zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia czy urlop na żądanie ostatniego dnia pracy też na pewno zostaną przez wszystkich zauważone.

Walcz do końca. Dzięki swojemu zaangażowaniu na ostatniej prostej pozostawisz dobre wrażenie na współpracownikach i sprawisz, że będą skłonni polecić cię w przyszłości.

Pomóż swojemu następcy wdrożyć się w obowiązki

Twoje wsparcie w procesie onboardingu nowej osoby na stanowisko jest nieocenione i nie tylko przyspieszy jej wdrożenie w obowiązki, ale też pomoże całemu zespołowi osiągnąć standardową wydajność.

Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość, by przeprowadzić taki onboarding nowego pracownika – jeśli rekrutacja trwa długo, możesz tylko minąć się z nową osobą.

W takim przypadku przygotuj przewodnik, w którym umieścisz przebieg procesów, najczęstsze problemy i ich rozwiązania oraz listę przydatnych kontaktów.

Dodatkowo zrób porządek w dokumentacji papierowej oraz plikach i materiałach na komputerze, aby nowa osoba mogła szybko odnaleźć się w aktualnych projektach.

Taki gest na pewno zwróci się w przyszłości: może otrzymasz miłe referencje, może ktoś poleci cię do pracy w innej firmie albo… obecny pracodawca w przyszłości zaproponuje ci powrót na bardzo korzystnych warunkach.

Pożegnaj się z zespołem

W pracy spędzamy minimum 8 godzin dziennie, budujemy kontakty, często nawiązujemy przyjaźnie. Twoi koledzy zwyczajnie zasługują na pożegnanie.

Jak odejść z pracy z klasą? Rezygnacja z pracy krok po kroku (2)

Jeśli nie wiesz, jak odejść z pracy, podpowiadamy: na pewno nie pozostawiając za sobą pustego biurka bez słowa komentarza. Chyba nie chcesz, aby twoja rezygnacja była powodem plotek i domysłów.

Napisz pożegnalnego maila, w którym poinformujesz o swojej decyzji, planach i podsumujesz wspólny czas. Skup się na pozytywnych aspektach współpracy i podziękuj za wsparcie. Możesz również zostawić swój prywatny adres e-mail, abyście mogli pozostać w kontakcie.


Odejście z pracy pożegnanie – przykładowy e-mail do zespołu:

Cześć,

pożegnania są zawsze najtrudniejsze, ale czuję, że nadszedł czas na kolejny krok na mojej zawodowej ścieżce.

Chciałbym poinformować, że podjąłem decyzję o zakończeniu współpracy z naszą firmą. Moim ostatnim dniem pracy będzie [data].

Bardzo dziękuję Wam za współpracę, wsparcie i wspaniałą atmosferę. Zawsze mogłem na Was liczyć.

Będzie jeszcze okazja do pożegnań. Po moim ostatnim dniu w pracy chciałbym zaprosić Was na wspólną kolację. O lokalizacji poinformuję wkrótce.

Mam nadzieję, że pozostaniemy w kontakcie, dlatego już teraz zostawiam swój prywatny adres e-mail: [e-mail].

Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie
[podpis]

Podziękuj przełożonym za wsparcie

Osoby, które miały szczególny wpływ na twoją karierę, zasługują na osobne podziękowanie.

Czujesz, że twój manager / szef zainwestował dużo czasu i wysiłku w twój rozwój? Koniecznie im o tym powiedz, np. podczas exit interview.

Jeśli na co dzień pracujecie w innych oddziałach, możesz zaproponować rozmowę przez skype lub napisać e-maila z podziękowaniami.


Odejście z pracy podziękowania – przykładowy e-mail do managera:

Cześć, [imię],

dziś jest mój ostatni dzień pracy, dlatego chciałbym serdecznie podziękować za wszystko, co dla mnie zrobiłeś.

Mówiąc szczerze, to wielkie szczęście mieć takiego managera. Dziękuję za wiarę w moje umiejętności, szkolenia, porady, wskazówki i wsparcie zawsze wtedy, gdy tego potrzebowałem.

Dziękuję też za konstruktywną krytykę – bez niej nie byłbym tu, gdzie jestem. Nasza współpraca pomogła mi się rozwinąć, nie tylko zawodowo.

Życzę Ci dalszych sukcesów i mam nadzieję, że pozostaniemy w kontakcie.

Serdecznie pozdrawiam
[podpis]

Zwróć sprzęt firmowy

Oddaj na czas wszystko, co stanowi własność firmy: klucze, kartę do drzwi wejściowych, dokumenty, telefon służbowy, komputer, itd. Przed oddaniem możesz przywrócić komputer i telefon do ustawień fabrycznych, a już na pewno usuń z nich wszystkie poufne pliki.

Nigdy nie pozwól na to, aby to pracodawca musiał prosić cię o zwrot sprzętu już po zakończeniu umowy. To twój obowiązek oddać wszystko w terminie i w nienaruszonym stanie.

Poproś o referencje

Załóżmy, że przeszedłeś przez wszystkie opisane przez nas kroki, co oznacza jedno: wiesz, jak pożegnać się z pracodawcą w przyjaznych stosunkach. W takim wypadku możesz na koniec poprosić go o referencje. Pozostawiłeś po sobie tak dobre wrażenie, że wystawienie ci pozytywnej rekomendacji będzie już tylko formalnością.

O referencje warto poprosić szefa / managera odpowiednio wcześniej (np. na tydzień przed twoim ostatnim dniem pracy), aby ten miał czas na ich przygotowanie. Możesz zapytać o referencje na papierze oraz dodatkowo rekomendacje na LinkedInie. Pozytywna opinia od poprzedniego pracodawcy na pewno ułatwi ci poszukiwanie pracy w przyszłości.

Odejście z pracy z klasą to prawdziwa sztuka i nie każdemu się to udaje. Zdajemy sobie sprawę, że cały proces rezygnacji wymaga umiejętności trzymania nerwów na wodzy, zwłaszcza, kiedy ma się za sobą trudną relację z managerem. Jednak to, co możesz najlepszego zrobić dla swojej kariery, to rozstać się z firmą w przyjaznych stosunkach. Bez nerwów, zbędnego obwiniania, ale z szacunkiem do przełożonego, zespołu i samego siebie.

Dzięki temu będziesz mógł ze spokojem patrzeć w przyszłość i dołączyć do nowej firmy z nienaganną reputacją.

Jak odejść z pracy z klasą? Rezygnacja z pracy krok po kroku (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Arielle Torp

Last Updated:

Views: 5754

Rating: 4 / 5 (61 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Arielle Torp

Birthday: 1997-09-20

Address: 87313 Erdman Vista, North Dustinborough, WA 37563

Phone: +97216742823598

Job: Central Technology Officer

Hobby: Taekwondo, Macrame, Foreign language learning, Kite flying, Cooking, Skiing, Computer programming

Introduction: My name is Arielle Torp, I am a comfortable, kind, zealous, lovely, jolly, colorful, adventurous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.