9 rzeczy, których nie powinieneś mówić odchodząc z pracy - Blog | Adzuna.pl (2024)

9 rzeczy, których nie powinieneś mówić odchodząc z pracy - Blog | Adzuna.pl (1)

Rezygnacja z pracy nie musi oznaczać pogorszenia stosunków między tobą, a pracodawcą. Aby pozostać w poprawnych stosunkach należy pamiętać, że istnieją pewne kwestie, których nie powinniśmy poruszać – nawet jeżeli bardzo nas kusi, aby wreszcie je z siebie wykrztusić.

Po wręczeniu listu z rezygnacją może być nam szczególnie ciężko oprzeć się tej pokusie, szczególnie jeżeli powodem odejścia z firmy było przekonanie o wyrządzonej nam niesprawiedliwości lub niedocenieniu. Pamiętaj jednak o tym, że to, jak zachowywać się będziesz w ostatnich dniach na danym stanowisku, może rzutować bezpośrednio na twoją przyszłą karierę. Nie warto palić za sobą mostów. Wypominając szefowi czy przełożonemu wszystko, co leży ci na sercu, pewnie faktycznie poczujesz się lepiej. Zastanów się mimo wszystko do jakiego stopnia będzie to jedynie krótkotrwała ulga, która może jednak bardzo ci zaszkodzić na dłuższą metę.

W jaki sposób możesz sobie zaszkodzić

Bardzo często zdarza się, że pracodawcy proszą o referencje przed zatrudnieniem nowej osoby. Mi osobiście taka sytuacja przytrafiła się wielokrotnie. Co więcej – pracodawcy faktycznie kontaktowali się z moimi byłymi pracodawcami! Negatywne komentarze otrzymane w takiej sytuacji mogą całkowicie przekreślić cię jako kandydata. Nikt nie chce pracować z niekulturalnym gburem.

Jak odejść z pracy z klasą

Najprostsza zasada jest taka: utrzymuj komunikację w prostym i pozytywnym tonie. Satysfakcja z „wygarnięcia” wszystkim, co tak naprawdę o nich myślisz, będzie krótkotrwała, a konsekwencje wręcz przeciwnie.

1. Nie lubisz szefa

(w tej kategorii zawierają się również wszystkie epitety, które chciałabyś skierować w jego kierunku)
Sugerowanie, że istnieje związek pomiędzy twoim odejściem, a osobowością szefa w niczym nie pomoże. Być może faktycznie był „zidiociałym bezmózgiem”, ale jeżeli dowie się, że w taki sposób się o nim wypowiadasz, marne szanse, że będzie wyśpiewywał psalmy na twój temat, gdy rekruter zapyta o jego opinię dotyczącą ciebie.

2. Przełożony jest niekompetentny

Twierdząc wszem i wobec, że odchodzisz ponieważ kompetencjom szefa wiele brakuje narażasz się na to, że zapytany przez przyszłego pracodawcę sam wyrazi dokładnie taką samą opinię na twój temat.

3. Współpracownicy są beznadziejni

Nie wypowiadaj się negatywnie na temat osiągnięć lub osobowości członków zespołu. Jeżeli odchodząc z firmy obrazisz współpracowników, narażasz się na rewanż z ich strony gdy zostaną zapytani o opinię na twój temat.

4. Ta firma to jeden wielki bałagan

Jeżeli faktycznie w firmie istnieją poważniejsze problemy strukturalne lub finansowe, przełożeni zapewne są ich świadomi. Nic nie zyskasz ogłaszając, że uciekasz z tego tonącego statku, podczas gdy inni tkwią na pokładzie.

5. Produkty lub usługi oferowane przez firmę są słabej jakości

Pracownicy, którzy nie wykazują lojalności cieszą się małą sympatią. Jeżeli oświadczysz, że odchodzisz, ponieważ produkty firmy są kiepskie, karty mogą odwrócić się przeciwko tobie. Przełożeni mogą być bardziej skłonni twierdzić, że związek pomiędzy słabymi wynikami dotyczy twoich niedociągnięć, a nie niedociągnięć w oferowanym produkcie. Natomiast przyszli pracodawcy słysząc taką argumentację będą się zastanawiać czy o ich produktach również będziesz się wypowiadać negatywnie w przyszłości.

6. Odchodzisz w trybie natychmiastowym i nie zachowujesz okresu wypowiedzenia

Zdarzają się sytuacje, gdy taka decyzja ma podłoże w kodeksie pracy, jednak w każdym innym przypadku należy uhonorować okres wypowiedzenia i pozwolić pracodawcy na znalezienie zastępstwa na twoje stanowisko.

7. Odmawiasz wyszkolenia swojego następcy

Nie ma lepszej strategii niż zademonstrowanie swojego zaangażowania i profesjonalizmu aż do ostatniego dnia w firmie. Płynna współpraca, która ułatwia szefowi sprawne przejście przez proces wymiany kadry, zapadnie pozytywnie w jego pamięci.

8. Chwaleniesię przed współpracownikami swoją nową posadą

Wywyższanie się i chęć wywołania zazdrości może mieć jedynie odwrotny skutek i spowodować niechęć w stosunku do twojej osoby. Podziękuj wszystkim za współpracę i wspomnij, że będziesz wszystkich miło wspominać.

9. Nie zawieraj negatywnych komentarzy na piśmie

Oprócz powstrzymywania się przed wypowiadaniem negatywnych komentarzy pamiętaj również o tym, żeby podobnych treści nie zawierać na piśmie. Utrzymuj list z rezygnacją w pozytywnym i grzecznym tonie.

Podjąłeś decyzję – odchodzisz. Gratulacje! Zrób to jednak w taki sposób, aby pozostawić po sobie wrażenie osoby profesjonalnej i kulturalnej.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły

6 rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim odejdziesz z pracy
4 porady na bycie bardziej szczęśliwym w pracy
6 najciekawszych sposobów na rzucenie pracy

9 rzeczy, których nie powinieneś mówić odchodząc z pracy - Blog | Adzuna.pl (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Edwin Metz

Last Updated:

Views: 6623

Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Edwin Metz

Birthday: 1997-04-16

Address: 51593 Leanne Light, Kuphalmouth, DE 50012-5183

Phone: +639107620957

Job: Corporate Banking Technician

Hobby: Reading, scrapbook, role-playing games, Fishing, Fishing, Scuba diving, Beekeeping

Introduction: My name is Edwin Metz, I am a fair, energetic, helpful, brave, outstanding, nice, helpful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.